Blog
Cupping Nedir?

Cupping Nedir?

Bu terim kısaca kahvenin tadına bakmak anlamına gelmektedir. Bir Roaster için çok önemli bir aktivite olup Scae (Specialty Coffee Association) tarafından yarışmalar düzenlenmektedir. (Bkz. Yarışmalar) Cupping bir sanat yada bilim olarak görülebilir. Bir şey kesin, o da kahveyi satın almadan, kalitesini anlamak için çok önemli bir aşamadır. Cupping şarap tadımı yapmak gibi, kısaca yudumlayıp, tükürmekten ibaret diyebiliriz. Tabi ki cupping tecrübe ve bilgi ister. Her kahve alıcısı kahveyi satın almadan kesinlikle cupping yaptıktan sonra kahveyi alıp almayacağına karar verir.
 
Cupping kavrulma işleminden sonra yapılır. 100gram kahve, objektif bir şekilde bu aşamadan geçer. Marka ve benzeri gizli tutulur, ama her kahve numaralandırılır. Dişler fırçalanmadan, sabahları olmak şartı ile cupping yapılır. Cupping yapılan ortam kesinlikle karanlık olmamalı ki kahvenin rengi açıkça görülebilmeli. Kahvenin kokusunu ve tadını etkileyebilecek her türlü etkenler ortadan kaldırılır. Cupping sessiz ortamda gerçekleşir ve konuşulmaz. Bu sessiz ortam cupper'ın (cupping yapan kişi) kendisini konsantre olmasını sağlayıp kahvenin tüm özelliklerini ortaya çıkarması sağlanır. Cupping aşaması her fincan kahve için aynı şekilde ve iki farklı kişi tarafından uygulanmalıdır. Aynı oranda kahve, su derecesi, demleme sonrası tatma zamanı vb. ki her kahve adil bir şekilde bu aşamadan geçebilsin. 

CUPPİNG NEDİR?
Cupping İşlemi
Kahve demleme teknikleri kahvenin tadına etki eder. Cupping kahve demleme tekniği, en nötr tekniktir. Her hangi bir süzgeç, filtre kullanılmadan kahve direk su ile demlenir. Bu sayede kahvenin en doğal tadını tatma şansı oluşur.
 
Gerekli malzemelerimiz:

  • Tükürme Kabı (Spittoon)
  • Cupping Masaı
  • Tabure
  • Cupping Fincanları
  • Kahve Numune Kapları
  • Numune Fişleri (Çekirdeklerin Bilgi Fişleri)
  • Su Isıtıcısı
  • Kahve Değirmeni
  • Cupping Kaşığı
  • Tadım Forumu

 

1. ADIM:
Görsel: Kahvenin kavrulma derecesi belirlenir ve not edilir.

2. ADIM:
Hassas tartıda çekirdekler 11 gram olmak üzere ayarlanır ve öğütülür.

3. ADIM:
Öğütülen kahve iki defa arka arkaya koklanır(kokusundaki aroma değerlendirmek amacı ile)

4. ADIM:
Fincandaki çekilmiş kahveye (Ratio: 8.25gr/150ml) su ilave edilerek demlenir ve en az 3 en çok 5 dakika olmak üzere beklenir.

5. ADIM:
Kahvenin kokusu tekrar değerlendirilmek üzere koklanır

6. ADIM:
Kahve üzerindeki toru kırılmak üzere kaşık yardımı ile 3 defa karıştırılır. 

7. ADIM:
Kahvenin torusu kırıldıktan sonra koku tekrardan değerlendirilmek üzere koklanır.

8. ADIM:
Kahve üzerindeki köpük geriye doğru itilerek kaşık yardımı ile höpürterek bir yudum alınır ve tat değerlendirilir. (71º C)

9. ADIM:
Kahvenin asiditesini, ağızdaki hacim ve balans değerlendirmek için kahveden kaşık yardımı ile tekrardan bir yudum alınır ve değerlendirilir. (51º C)

10. ADIM:
Kahvenin tekdüzeliğini, şeffaflığını ve tatlılığını değerlendirmek için kaşık yardımı ile son kez bir yudum alınır ve değerlendirilir. (31º C)

11. ADIM:
Her aşamada değerlendirmeler not edilir, en son olarak ta genel bir değerlendirme yapmak amacı ile tüm notlar karşılaştırılıp kahvenin kalitesi belirlenir.

Alltaki yelpazeyi, cupping esnasında algıladığınız tat ve lezzetleri tanımlamak amacı ile kullanabilirsiniz.

Kaynak : http://www.kahve-lekesi.com/#!cupping/cwei 

Egro Coffee Bir Enka Civata Kuruluşudur.