Kahvenin Serüveni

Kahvenin Serüveni

İlk fincan kahvenin nasıl ve ne zaman içildiği kesin olarak bilinmiyor ancak kahvenin keşfedilmesiyle ilgili birçok efsane vardır. En yaygın hikaye Etiyopyalı çoban Kaldi’nin hikayesidir. M.S. 600-800 yıllarında Çoban Kaldi, hayvanlarını otlatırken, keçilerin garip kırmızı meyveler yediklerini ve yedikten sonra canlandıklarını gözlemler. Merakla bu meyvelerden biraz toplar ve tadar. Meyveler onu zinde tutar. Bir keşişe bu ilginç meyvelerden bahseder. Meyvelerin nasıl bir etki yarattığını bilmek isteyen keşiş, bir miktar meyveyi toz haline getirir ve içecek oluşturabilmek için üzerine sıcak su ilave eder. Çok geçmeden, her nasılsa, kahve kavrulur. Uzun duaları boyunca kendilerini uyanık tutabileceğini düşünen keşiş, kahveyi manastıra götürür. Böylece kahve manastırdan manastıra yayılır ve melekler tarafından cennetten inananlara yollanan bir hediye olarak kabul edilir. İşte kahvenin keşfi böyle ilginç bir başlangıçla olmuştur. Uzun bir süre yiyecek olarak, özellikle ekmek yapımında kullanılmıştır. Yemen’e kahvenin geçişiyle içecek olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kahve yetiştiriciliğini ilk yapanlar Yemenlilerdir.

Osmanlı topraklarına 1519 yılında Mısır Seferi sonunda I. Selim tarafından getirilir. Dünyanın ilk kahvehanesi 1554 yılında İstanbul’da bugünkü Tahtakale’de iki Arap tüccar tarafından açılır. Belirli dönemlerde yasaklansa da kahve Osmanlıda bir kültür haline gelmiştir. 1683 yılında Viyana Kuşatmasıyla Avrupa’ya geçen kahve burada önce Floransa’da ilk defa açılan kahvehane ile gelişimine hızlı bir şekilde devam etmiştir.

Şu anda dünyanın en büyük kahve yetiştiricisi Brezilya’dır. Kahve Ekvator hattı üzerinde ılıman bir iklim kuşağında yetişir ve kahve bitkisinden senede bir kere ürün alınır. Kahve çekirdekleri Arabica ve Robusta olmak üzere iki cinstir. Yetişme yüksekliği, dayanıklılık ve çekirdek yapısı itibariyle Arabica çekirdekleri daha değerli ve kalitelidir. Herbiri için ayrı kavurma metodu olan bu çekirdek tipleri Türkiye’de kurduğumuz tesislerde titizlikle kavrulup harmanlanmaktadır. Swiss Egro kahveleri de Arabica çekirdeklerinin eşsiz harmanından oluşmaktadır.

 

Kahvenin Çekirdekten Fincana Olan Serüveni

 

Espresso

Koyu kavrulmuş, kahve öğütücüsünde 15 saniye kadar çekilmiş ve Espresso makinesinin kahve haznesinde sıkıştırılmış (7-8 gr) kahveden geçirilen basınçlı 30 ml’lik sıcak suyun (90-96 derece) yaklaşık 20 saniye boyunca bardağa boşaltılması ile hazırlanan İtalya’ya özgü bir kahve türüdür.

 

Ristretto

Espresso’nun çok daha yoğun ve sert halidir. Fincanda ortalama 20ml’dir.

 

Caffè Americano

Espresso’nun suyla yumuşatılmış halidir. Espresso üzerine fincanın ½ si oranında su ilave ederek hazırlanır.

 

Cappuccino

25ml’lik espresso ve buhar çubuğuyla 55°C’ye kadar ıstılıp köpürtülmüş 125ml’lik sütten oluşur. Köpürtmek için kullanılacak sütün taze ve soğuk olması tavsiye edilir. Fincan kapasitesi 150-180ml aralığında değişir.

 

Macchiato

Espresso üzerine az miktarda süt köpüğü eklenerek hazırlanır.

 

Caffè Latte

20-25ml’lik Espresso üzerine buhar çubuğuyla fazla köpürtülmeden ısıtılmış, akışkan kıvamını koruyan süt ilave edilerek hazırlanır.

 
Egro Coffee Bir Enka Civata Kuruluşudur.