Üretim Aşamalarımız

Üretim Aşamalarımız

Kahvenin yetiştirilmesi, toplanması, temizlenmesi, işlenmesi, saklanması ve keyifli sohbetlerimize ortak olması çok zahmetli ve emek isteyen uzun bir süreçtir. Kahve çekirdeğinin kalitesi, kavurma proseslerinin doğruluğu, kahvenin tazeliği, kahvenin hazırlanması sırasında doğru bilgiyle doğru ekipmanın kullanılması ve kullanılan suyun seçimi iyi bir kahvenin ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerdir.

Kavurma işlemi sırasında kahvede değişik aroma ve kokular ortaya çıkar. Sıcaklık ve süre bu süreçte oldukça önemlidir. Sıcaklık ve süredeki ufak değişimler kahvenin aromasını tamamen değiştirir.

Bu doğrultuda, en kaliteli kahve çekirdeklerini sizler için seçmekte ve özenle kavurmaktayız. Türkiye’de kahve kavuran firmalar arasında UTZ sertifikası olan tek firma konumundayız. UTZ sertifikası kahvenin kalitesini, insan sağlığına ve çevreye duyarlı şekilde üretildiğini gösterir. Bu sertifika dünya üzerindeki belirli sayıda üreticide ve Türkiye’de sadece Egro’da olan bir ayrıcalıktır.

Kavrulan kahve çekirdeklerini, Türk kahvesi ve Espresso için farklı şekillerde öğütüp, özel olarak üretilmiş tek yönlü valfli paketlerde tazeliğini koruyarak sizlere sunuyoruz.

Egro Coffee Bir Enka Civata Kuruluşudur.